Kako da pravilno održavate tepihe u vašem domu?

Tepisi su jedan od neizostavnih dekorativnih elemenata svakog doma, koji prostorijama daju notu topline i udobnosti. Kupovina tepiha koji zaokružuje estetsku priču vašeg doma je pravo zadovoljstvo. Novi tepisi su čisti, blistavih boja, rastresiti i meki. Međutim, vremenom tepisi kao da posive od nakupljene prašine, boje potamne, a vlakna se ugaze i nemaju stari sjaj.

Tepisi mogu biti vuneni i sintetički. Vuneni tepisi predivno izgledaju, topli su i udobni, ali i zahtevaju veću pažnju pri čišćenju, jer su vlakna osetljivija i sklona da se „ućebaju“. Danas postoji veliki izbor tepiha od poliesterskih vlakana, koji izgledom dosta podsećaju na vunene, a jednostavniji su za održavanje.

Kako biste vašem tepihu produžili životni vek i učinili da dugo godina izgleda kao nov, neophodno je redovno čišćenje i pranje tepiha. Stručnjaci za pranje tepiha u tepih servisima u Novom Sadu savetuju redovno usisavanje i trenutno uklanjanje mrlja, čim nastanu. Ukoliko se desi da se na vašem tepihu razliju mrlje koje ne znate kako da očistite, dubinsko pranje nameštaja i tepiha u tepih servisima u Novom Sadu će rešiti problem, profesionalno i brzo.

Saveti za pravilno čišćenje tepiha

Redovno čišćenje, usisavanje i uklanjanje mrlja, neophodno je kako bi vaši tepisi izgledali lepo i nakon dugo vremena. Uz pomoć malih saveta, postići ćete sjajan izgled tepiha bez muke:

Stavite otirače ispred ulaznih vrata

Otirači ispred ulaznih vrata služe da pokupe najveći deo nečistoće sa vaše obuće, kako je ne biste uneli u kuću. Dobro očistite obuću pre ulaska u vaš dom, kako bi prašina ostala gde joj je i mesto – napolju.

Redovno usisavajte

Usisavanje je osnovni korak u održavanju čistoće tepiha. Usisavanjem ćete sprečiti prašinu da prodre u tkanje tepiha, a uklonićete sve veće nečistoće – prašinu, dlake kućnih ljubimaca, mrvice i slično.

Učestalost usisavanja zavisi od toga koliko je prostorija prometna. Dnevne sobe i prostorije u kojima stalno boravite treba usisavati svakodnevno, dok je spavaće sobe dovoljno usisati jednom do dva puta nedeljno.

Površinu koju usisavate treba prelaziti više puta, sporim potezima, kako biste izvukli svu nečistoću iz tepiha. Ako je vaš tepih upio neprijatne mirise možete ga pre usisavanja posuti sodom bikarbonom, koja će „izvući“ i neutralisati neprijatne arome.

Čistite fleke čim nastanu

Uklanjanje fleka zna da bude prava noćna mora, naročito ako su u pitanju tvrdokorne fleke od čokolade, vina, kafe ili flomastera. Fleke tepisima daju neuredan izgled, koji narušava celu prostoriju. Za čišćenje fleka koristite specijalna sredstva namenjena za pranje tepiha. Ukoliko takva sredstva ne posedujete, bolje je da fleku tretirate običnom vodom, nego deterdžentom za veš, koji može izblediti ili oštetiti tepihe.

Dubinsko pranje tepiha potrebno je izvršiti bar jednom godišnje, a po potrebi i češće. Dubinsko pranje tepiha je najbolje prepustiti profesionalcima, kao što je Star Clean tepih servis. Tepih servisi u Novom Sadu koriste profesionalna sredstva za pranje tepiha i imaju predviđen prostor za njihovo ceđenje i sušenje, što je u kućnim uslovima gotovo neizvodljivo.

Odabir sredstava za pranje tepiha

Sredstva za pranje tepiha treba birati zavisno od fleka koje želite da tretirate i zavisno od sirovinskog sastava tepiha. Pre nego pristupite pranju, testirajte sredstvo na maloj površini tepiha, na skrivenom mestu, kako biste videli njegovo dejstvo.

Pri pranju tepiha u kućnim uslovima obavezno poštujte uputstva proizvođača. Sredstvo razredite u razmeri koju je proizvođač naveo, a poštujte i vreme delovanja proizvoda.

Za kućno pranje tepiha najbolje je kupiti sredstva za čišćenje neutralne Ph vrednosti, jer je najmanja verovatnoća da će oštetiti tepih – savetuju stručnjaci iz tepih servisa u Novom Sadu. Ako ne znate kako da procenite da li je sredstvo Ph neutralno, sipajte malo na tanjirić i ostavite preko noći na radijatoru. Ukoliko ujutru zateknete mastan trag na tanjiriću, sredstvo za čišćenje nije odgovarajuće.

Očuvajte rastresitost i mekoću tepiha

Ako vaš nameštaj stalno stoji na istom mestu delovi tepiha će se neminovno ulegnuti pod težinom nameštaja. Ostaće vam ostrvca zgnječenih vlakana koja nećete moći da ispravite. Kako se to ne bi desilo, s vremena na vreme pomerajte nameštaj i izbegnite ulegnuća tepiha. Na sveže opran i vlažan tepih nikada ne postavljajte nameštaj. Sačekajte dok se tepih potpuno ne osuši.

Ako je izvodljivo izbegavajte da vaš tepih bude izložen jakom suncu, kako bi sačuvao postojanost boja.

Odabir tepiha

Mrlje se na jednobojnim svetlim tepisima mnogo više primete nego na dezeniranim i šarenim tepisima. Tepisi sa dugim vlaknima, tzv. čupavci, takođe manje prikazuju nečistoće nego tepisi sa kratkim vlaknima. Birajte boje tepiha koje su u skladu sa koloritom nameštaja, ali imajte na umu čišćenje i pranje tepiha, pre nego se odlučite, recimo, za belu boju.

Profesionalno pranje tepiha

Dubinsko pranje tepiha je nemoguće izvesti u kućnim uslovima. Profesionalni tepih servis poseduje profesionalna sredstva za čišćenje, rotirajuće četke kojima se tepisi šamponiraju, a ispiranje se vrši jakim mlazom vode koji ispira sve nečistoće. Preporučujemo pranje tepiha u tepih servisima bar jednom godišnje, kako biste održali njihov lep izgled, svežinu i miris, i kako bi vam potrajali još dugo godina.